O obrazie Karola Bąka „Winter”

Galeria Gazety Targowej

Karol Bąk - Zima

Karol Bąk – Zima

Obraz Karola Bąka Winter, to olej na płótnie, 90x90cm, pochodzący z cyklu Cztery pory roku. Został on wykonany na zamówienie holenderskiej Galerie Beeldkracht z Scheemdy na wystawę Kunst & Antiesalon Primavera 2008, prezentującą prace najciekawszych artystów współpracujących z tą galerią.

Autor charakteryzuje przedstawianą postać nie tylko poprzez układ ciała, karnację, wyraz twarzy, ale i strój a zwłaszcza nieco teatralne skrzydła układające się w zarys koła oraz rozbudowane nakrycie głowy, bywające aureolą, nimbem i aurą, również tworzące niepełny owal.

Owe koliste elementy nie tylko zdobią bohaterki obrazów Bąka, ale dookreślają je, ponieważ przykładowo oznaczają kłębek nici i zagmatwane ścieżki labiryntu (Ariadna II), koło solarne (Rosa Mundi) czy płomienne wybuchy i nieziemskie pejzaże (Ignes II), a tym samym skłaniają do rozważań na te tematy.

Podobnie jest i tutaj, choć omawiany obraz oparto na kontrastach. Roznegliżowana postać o ciemnej cerze, nosząca naszyjnik z nanizanymi muszlami, jakby wspomnienie gorącego lata, zapewne zła, że z jakiejś przyczyny musi ucieleśniać obcą jej naturze porę roku, z powagą spogląda na widza, mrożąc go swoim wewnętrznym stanem ducha.

Lodowy otok wokół jej głowy i skrzydła możemy uznać za materializację aury, czyli tego, co niewidzialne a spowodowane zaistniałą sytuacją, tzn. przeniesieniem osoby z gorącego regionu świata w krainę mrozu i śniegu. Mróz, lód i mrok unaocznia strojne nakrycie głowy i znajdująca się pod nim czerń oraz jakby wyrastające z ramion skrzydła a śnieg „sypiąca się” biała suknia.

Ta postać uosabiająca Zimę jest równie piękna i zjawiskowa, jak inne kobiety przedstawione przez malarza – anioły, poławiaczki pereł czy bohaterki biblijne, przy pomocy których artysta portretuje kobiecą duszę.

 

Karol Bąk (rocznik 1961) – malarz, rysownik, grafik. W latach 1984 – 1989 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Poznaniu na Wydziale Grafiki. Studia zakończył dwoma dyplomami z wyróżnieniem, w pracowni grafiki u prof. Tadeusza Jackowskiego i w pracowni rysunku u prof. Jarosława Kozłowskiego. Jego prace można obejrzeć w salonach wystawienniczych: „Galeria Klucznik”, Gdańsk, „Galeria SD”, „Galeria Tamka”, Warszawa oraz „Go Gallery”- Amsterdam, Holland; „Beeldkracht Galerie” – Scheemda, Holland; „Rainbird Fine Art Gallery” – Londyn, U.K; „Polart” – Krefeld, Hüts, Niemcy, Icon Gallery, Waszyngton oraz na stronie internetowej www.karolbak.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *